Drukuj

Z okazji Święta Dnia Sybiraka o raz 75 rocznicy powstania Podziemnego Państwa Polskiego już po raz kolejny uczestniczyliśmy w tychże uroczystościach w Strzegomiu w dniu 28 września br. Poproszono nas o zaśpiewanie kilku hymnów o treści liturgicznej jak i patriotycznej w bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. ap. Piotra i Pawła.

Strzegom 28.09.2014_1

Następnie  zostały złożone kwiaty przez Władze Gminy oraz Zarząd i członków Strzegomskiego Koła Związku Sybiraków pod pomnikiem Matki Sybiraczki. Tam też zabrzmiało Wiecznaja pamjat’ gdyż wielu prawosławnych, którzy tworzyli nasze parafie na Dolnym Śląsku miało za sobą doświadczenia Sybiru.

Strzegom 28.09.2014_2


W części oficjalnej Prezes Stowarzyszenia Sybiraków Pan Jerzy Orabczuk odznaczył naszego kpt. rez. Stefana Wierzbickiego Krzyżem  Obrońcy Kresów Wschodnich, nadany przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Strzegom 28.09.2014_3

Tym aktem zostały podkreślone zasługi Rodziców naszego chórzysty, którzy związani byli ze Lwowem i AK na tamtych terenach. Uhonorowanie odbyło się w obecności Władz Miasta i Gminy Strzegom na czele z Burmistrzem Miasta.

Strzegom 28.09.2014_4

Fot: pancerniak & strzegom.pl