Drukuj
Ekumeniczne Spotkanie Noworoczne, organizowane z okazji Nowego Roku wg kalendarza juliańskiego przez Stowarzyszenie Prawosławne im. św.św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu, jest stałym elementem życia kulturalnego stolicy Dolnego Śląska.
Tegoroczny koncert odbył się w niedzielę, 15 stycznia, w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Spotkanie rozpoczęło się powitaniem wszystkich dostojnych gości oraz życzeniami noworocznymi od przedstawicieli Stowarzyszenia Prawosławnego im. św.św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu. Następnie głos zabrali arcybiskup Marian Gołębiewski oraz arcybiskup Jeremiasz. W swoich wypowiedziach obaj dostojnicy nawiązali do Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan (koncert był w tym roku uznany za uroczyste zakończenie Tygodnia, który we Wrocławiu odbył się wyjątkowo wcześniej niż w pozostałych regionach Polski) oraz do trudu i nadziei ruchu ekumenicznego.
Na początku części muzycznej prawosławne chóry Oktoich, Sinaxis i Błahodar powitały zgromadzoną publiczność troparionem na święto Narodzenia Zbawiciela. Następnie wystąpiły dzieci i młodzież Prywatnej Szkoły Muzycznej S-Art we Wrocławiu pod batutą Galiny Susłowej z udziałem wokalistki Anny Wilczyńskiej, chór Capella Ecumenica prowadzony przez Adama Rajczybę, chór Oktoich prowadzony przez ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego, chór Cantores Minores Wratislavienses prowadzony przez Piotra Karpetę, prawosławny chór młodzieżowy diecezji wrocławsko-szczecińskiej Błahodar prowadzony przez Annę Adrianow, chór katedry prawosławnej we Wrocławiu Sinaxis prowadzony przez Piotra Kuropkę, chór Akademii Medycznej we Wrocławiu, prowadzony przez Agnieszkę Franków-Żelazny oraz chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu prowadzony zwykle przez Stanisława Rybarczyka, który jednak w tym roku nie mógł niestety uczestniczyć osobiście w koncercie.

Wrocaw 15.01.2012 Wrocaw 15.01.2012 Wrocaw 15.01.2012 Wrocaw 15.01.2012

Tradycyjnie, w przerwie koncertu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek i lampkę szampana.

Śpiew, muzyka, wspólne przeżywanie radości Bożego Narodzenia oraz wzajemne życzenia na rozpoczynający się rok połączyły tych wszystkich licznie przybyłych ludzi, którzy szczelnie wypełnili zabytkową Aulę Leopoldyńską Uniwersytetu Wrocławskiego.
za cerkiew. pl