Drukuj
W niedzielę 25 marca od godzinie 17.00 w Kościele rzymsko-katolickim pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła przy ul. Bolesława Śmiałego 2 w Kędzierzynie Koźlu wystąpił chór OKTOICH pod dyrekcją ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego z Wrocławia. Chór został zaproszony przez proboszcza tej parafii ks. dr Edwarda Bogaczewicza. Nie był to pierwszy występ chóru OKTOICH w tym kościele, bo ks. Edward zapraszał chór już w latach poprzednich. W 1993 roku chór wystąpił po raz pierwszy, a później jeszcze w 1995 i 2002 roku, tak więc niedzielny występ chóru był już ich czwartym występem w tym kościele. Ks. Edward Bogaczewicz znany też jest z innych działań na rzecz prawosławia. To on w 1993 roku postawił krzyż prawosławny na cmentarzu wojennym przy al. Jana Pawła II w Kędzierzynie Koźlu i zaprosił ks. Eugeniusza Cebulskiego z prawosławnej parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu na jego wyświęcenie. I jak na razie krzyż prawosławny, postawiony przez ks. Edwarda na tym cmentarzu, to jedyny symbol wiary prawosławnej w naszym mieście.

W niedzielę 25 marca już przed godziną 17.00 kościół zapełnił się po brzegi ludźmi, do kościoła przyszło około 600 osób. O godzinie 17-stej ks. Edward Bogaczewicz przywitał zebranych oraz chór OKTOICH i poprosił o. Grzegorza Cebulskiego o zabranie głosu. Ojciec Grzegorz przedstawił zebranym w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób genezę chrześcijaństwa, prawosławia, kościoła i cerkwi. Wyjaśnił zebranym, co to jest tak naprawdę prawosławie i cerkiew, kim są wierni prawosławni, obalając przy tym wiele mitów, jakie można usłyszeć na temat prawosławia i cerkwi od ludzi nie znających tematu, a którzy te mity głoszą. Po tym bardzo ciekawym wykładzie o. Grzegorza wystąpił chór OKTOICH, który wykonał „Akatyst ku czci Bogurodzicy”. Akatyst to najpiękniejszy i najstarszy hymn całej chrześcijańskiej literatury, skomponowany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jest świadectwem, żywej przez wieki, maryjnej pobożności.
Niedzielny występ chóru OKTOICH nie był pierwszym występem chóru w tym roku w Kędzierzynie Koźlu, bo chociaż mamy dopiero początek roku, to chór wystąpił w naszym mieście, w tym roku już po raz drugi. Mieliśmy wielką przyjemność i wielki zaszczyt gościć chór OKTOICH 24 lutego z Koncertem Muzyki Cerkiewnej w Kościele ewangelicko-augsburskim. Podczas tego koncertu kościół też był wypełniony ludźmi po brzegi. Bardzo się cieszymy z każdej możliwości spotkania się z naszą wiarą, w naszym mieście, bo tu jest tak mało prawosławia, chociaż wyznawcy prawosławia tutaj mieszkają. Podczas obu tegorocznych występów chóru OKTOICH w naszym mieście można było wyczuć bardzo dobry klimat i nastawienie do naszej wiary. To podczas takich spotkań dokładnie widać, jak jest potrzebna cerkiew w tym mieście. Dlatego po ostatnim występie chóru OKTOICH o. Grzegorz za zgodą i w porozumieniu, a nawet można chyba powiedzieć, że  za namową ks. Edwarda zwrócił się do wszystkich zebranych o wspieranie wszelkich inicjatyw związanych z działaniem na rzecz powstania Cerkwi w Kędzierzynie Koźlu, za modlitwę o to, za wspieranie duchowe mojego brata w wierze, jak określił to o. Grzegorz, pana Włodzimierza Jaroszuka, który już od dłuższego czasu bardzo jest zaangażowany w działania na rzecz popularyzacji wiary prawosławnej i powstania Cerkwi w Kędzierzynie Koźlu.
My wierni prawosławni bardzo dziękujemy Panu Bogu, że tak nas, zwykłych grzeszników miło ostatnio doświadcza, chórowi OKTOICH, że wnosi w nasze serca tyle prawosławia, tyle radości, bardzo dziękujemy księdzu Edwardowi Bogaczewiczowi za wszystkie dotychczas działania na rzecz naszej wiary.
Wszystkim serdeczne Bóg zapłać!


Zdjęcia do artykułu wykonał Dawid Tkacz.
Kdzierzyn-Kole 25.03.2012 Kdzierzyn-Kole 25.03.2012 Kdzierzyn-Kole 25.03.2012 Kdzierzyn-Kole 25.03.2012 Kdzierzyn-Kole 25.03.2012