W dniu 26.03. we Wrocławiu w Kościele Garnizonowym - Bazylice św. Elżbiety odbył się koncert którego tematem była Pasją
św. Mateusza w kompozycji Metropolity Hilariona (Alfiejewa).
Wysokie muzyczne mistrzostwo, różnorodność i jednolitość zarazem, emocjonalne nasycenie jak i duchowa głębokość, i dostępność dla słuchacza – obecność wszystkich tych aspektów czynią to dzieło unikatowym zjawiskiem w historii współczesnej sztuki muzycznej. Wszystko to stwarza okazję dotknięcia „na żywo” wrażliwości i kunsztu artystycznego Władyki Hilariona - tej Postaci Wiary, którego bez wątpienia należy nazwać również „Człowiekiem renesansu XXI w”.
Ośmielamy się powiedzieć iż było to polskie prawykonanie utworu w całości, który jest niebywałą kompozycją muzyczną, goszcząca od 2006 roku w renomowanych Salach Koncertowych i Katedrach Europy.
Inicjatorem koncertu był o. protodiakon Grzegorz Cebulski, który zgromadził oprócz wokalistów chóru Oktoich, 120-osobowy chór wrocławskich śpiewaków z czterech chórów wraz z orkiestrą Ricordanza oraz 6 solistami:
  • ks. protodiakon Grzegorz Cebulski
  • Marcelina Królicka Beucher
  • Anna Wilczyńska
  • ks. Zdzisław Madej
  • Bogdan Makal
  • Przemysław Jastrząb
Całością utworu dyrygował p. Alan Piotr Urbanek.
Od strony logistycznej projekt wspomógł Miejski Wydział Kultury we Wrocławiu.
Dzięki gościnności Rzymsko-katolickiej Parafii Wojskowej Garnizonu Wrocław i życzliwości dla tego projektu ks. płk Janusza Radzika, wrocławianie mogli wysłuchać przepięknej muzyki połączonej z żywym przekazem ewangelicznym i duchowym działaniem piękna sztuki wokalnej w służbie Słowa Bożego.
Koncert zaszczycili Hierarchowie wrocławskich wspólnot Kościelnych, dowódcy i komendanci Jednostek Wojskowych i Uczelni Wojskowych, Rektorzy Szkół Wyższych i 2000 słuchaczy zatopionych przez dwie godziny w głębokim skupieniu i rozważaniu tego niezwykłego dzieła.
Składamy serdeczne podziękowania dla ks. płk. J. Radzika za udostępnienie świątyni dla tego wydarzenia.


Oktoich - Chór Prawosławnego Ordynariatu WP Garnizonu Wrocław.

Galeria z koncertu.
Joomla templates by a4joomla