W dniu 4 października gościliśmy w Gostyniu na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera. To grono ludzi, którzy pragną kontynuować dawną filipińską tradycję muzyczną Świętej Góry sięgającą XVII wieku.

Najwybitniejszym muzykiem tworzącym na Świętej Górze był Józef Zeidler, nazywany polskim Mozartem. Do dziś w klasztornych archiwach znajdują się liczne zbiory dwustuletnich i starszych manuskryptów nutowych, dotąd niepublikowanych i nie wykonywanych przez wiele dziesięcioleci.

Gosty 04.10.2014_13 Gosty 04.10.2014_20 Gosty 04.10.2014_21
Tam też odbywa się Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Zapraszani są tam  najlepsi muzycy z Polski i z zagranicy. Koncerty w bazylice świętogórskiej to wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym także ze względu na unikalną akustykę wnętrza i piękno barokowej architektury. Nasz koncert, który był pierwszym spotkaniem ze śpiewem prawosławnym, zgromadził ok. 600 słuchaczy, co przeszło oczekiwania także organizatorów. Po koncercie odbyło się spotkanie na którym uczestniczyli przedstawiciele okolicznych Magistratów i duchowieństwo.

Sympatyczna relacja fotograficzna TUTAJ.

Joomla templates by a4joomla