Z radością informujemy, że nagranie wrocławskiego chóru męskiego Oktoich "Panichida" zostało w tym roku nominowane do nagrody „Fryderyk” w kategorii „muzyka poważna” obok Capelli Gedanensis oraz zespołu Cantores Minores Vratislaviensis. To prawdopodobnie pierwsze wyróżnienie chóru prawosławnego na szerszej, niż tylko cerkiewna płaszczyźnie. Życzymy powodzenia w ostatecznym głosowaniu!

 

Chór męski „Oktoich”- przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego, powstał we wrześniu 1991 roku. Jest pierwszym chórem, który oprócz działalności stricte kościelnej, rozpoczął także koncertową. Repertuar chóru stanowią w większości hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej i kilka hymnów Cerkwi gruzińskiej.

W 1999 roku dekretem bp. Mirona chór został powołany również do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym. W roku 2004 chór został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno- ekumenicznej.

Nagroda Muzyczna Fryderyk - nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995, od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 700 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej.

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej turze członkowie Akademii głosują na wybrane przez siebie pozycję z listy wydawnictw fonograficznych danego roku, która powstaje na podstawie zgłoszeń nadsyłanych przez wytwórnie fonograficzne. Po tym głosowaniu w każdej kategorii wyłaniane są nominacje (zazwyczaj jest ich pięć).

W drugiej turze członkowie Akademii ponowanie oddają głos - tym razem tylko na jedną z nominacji w każdej kategorii. Głosowanie jest tajne i anonimowe, a podsumowania wyników dokonuje niezależna firma audytorska. Nagrody przyznawane są w marcu każdego roku. Zwycięzcom wręczane są statuetki projektu Doroty Dziekiewicz-Pilich. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

 

Szymon Krzyszczuk

wiadomość ze strony cerkiew.pl.

Joomla templates by a4joomla