Już po raz czwarty w Szczawnicy rozpoczął się Letni Festiwal „Muzyka nad Zdrojami”. Inauguracyjny koncert odbył się 10 lipca br. w byłej cerkwi greckokatolickiej, kościele p.w. Matki Boskiej Pośredniczki Łask w Szlachtowej. Koncert otworzyli dyrektor artystyczny festiwalu Katarzyna Wiwer i dyrektor wykonawczy Rafał Monita reprezentujący organizatora – Oficynę Artystyczną Astraia.
Dobór miejsca koncertu nie był przypadkowy, gdyż przed publicznością wystąpił chór „Oktoich” działający przy cerkwi św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Chór prowadzony jest przez ks. Grzegorza Cebulskiego, który zapraszając do uczestnictwa w przeżyciu duchowym, jakim jest słuchanie muzyki sakralnej, barwnie nakreślił dzieje Kościoła Prawosławnego w Polsce. Szeroko także opowiedział o każdym z prezentowanych w programie wieczoru utworów. Chór wykonał szesnaście kompozycji, wchodzących w skład liturgii poszczególnych okresów roku kościelnego. Pojawiły się więc m.in. utwory wielkopostne, wielkanocne, hymny maryjne, z okazji zmartwychwstania Pańskiego, Ojcze nasz, Święty Boże – teksty i hymny z nabożeństw cyklu dobowego, tygodniowego oraz świąteczne, wywodzące się z tradycji bizantyjskiej, słowiańskiej i gruzińskiej.

Chór „Oktoich” powstał we wrześniu 1991, jako chór męski. Przez dwadzieścia lat działalności nagrał 8 płyt CD, dał ok. 700 koncertów w Polsce i za granicą, m.in. w Rosji, Anglii, Belgii, na Węgrzech, w Rumunii, Czechach, Niemczech i Francji. Jest czterokrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce oraz wielokrotnym laureatem licznych festiwali krajowych i zagranicznych. Od 1999 działa w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym. Od 2009r. zespół występuje również z głosami żeńskimi.
Koncert został gorąco przyjęty przez licznie zgromadzonych miłośników muzyki cerkiewnej, czego dowodem stał się gorący aplauz na zakończenie występu (na prośbę dyrygenta, by nie rozpraszać nastroju modlitewnego, zebrani nie przerywali oklaskami koncertu) oraz dwa wyproszone bisy. (...)
Alina Lelito

Szlachtowa 10.07.2011 Szlachtowa 10.07.2011 Szlachtowa 10.07.2011 Szlachtowa 10.07.2011 Szlachtowa 10.07.2011 Szlachtowa 10.07.2011

za: MOK Szczawnica
Joomla templates by a4joomla