W niedzielę 25 marca od godzinie 17.00 w Kościele rzymsko-katolickim pw. Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła przy ul. Bolesława Śmiałego 2 w Kędzierzynie Koźlu wystąpił chór OKTOICH pod dyrekcją ks. protodiakona Grzegorza Cebulskiego z Wrocławia. Chór został zaproszony przez proboszcza tej parafii ks. dr Edwarda Bogaczewicza. Nie był to pierwszy występ chóru OKTOICH w tym kościele, bo ks. Edward zapraszał chór już w latach poprzednich. W 1993 roku chór wystąpił po raz pierwszy, a później jeszcze w 1995 i 2002 roku, tak więc niedzielny występ chóru był już ich czwartym występem w tym kościele. Ks. Edward Bogaczewicz znany też jest z innych działań na rzecz prawosławia. To on w 1993 roku postawił krzyż prawosławny na cmentarzu wojennym przy al. Jana Pawła II w Kędzierzynie Koźlu i zaprosił ks. Eugeniusza Cebulskiego z prawosławnej parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego we Wrocławiu na jego wyświęcenie. I jak na razie krzyż prawosławny, postawiony przez ks. Edwarda na tym cmentarzu, to jedyny symbol wiary prawosławnej w naszym mieście.

W niedzielę 25 marca już przed godziną 17.00 kościół zapełnił się po brzegi ludźmi, do kościoła przyszło około 600 osób. O godzinie 17-stej ks. Edward Bogaczewicz przywitał zebranych oraz chór OKTOICH i poprosił o. Grzegorza Cebulskiego o zabranie głosu. Ojciec Grzegorz przedstawił zebranym w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób genezę chrześcijaństwa, prawosławia, kościoła i cerkwi. Wyjaśnił zebranym, co to jest tak naprawdę prawosławie i cerkiew, kim są wierni prawosławni, obalając przy tym wiele mitów, jakie można usłyszeć na temat prawosławia i cerkwi od ludzi nie znających tematu, a którzy te mity głoszą. Po tym bardzo ciekawym wykładzie o. Grzegorza wystąpił chór OKTOICH, który wykonał „Akatyst ku czci Bogurodzicy”. Akatyst to najpiękniejszy i najstarszy hymn całej chrześcijańskiej literatury, skomponowany w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Jest świadectwem, żywej przez wieki, maryjnej pobożności.
Niedzielny występ chóru OKTOICH nie był pierwszym występem chóru w tym roku w Kędzierzynie Koźlu, bo chociaż mamy dopiero początek roku, to chór wystąpił w naszym mieście, w tym roku już po raz drugi. Mieliśmy wielką przyjemność i wielki zaszczyt gościć chór OKTOICH 24 lutego z Koncertem Muzyki Cerkiewnej w Kościele ewangelicko-augsburskim. Podczas tego koncertu kościół też był wypełniony ludźmi po brzegi. Bardzo się cieszymy z każdej możliwości spotkania się z naszą wiarą, w naszym mieście, bo tu jest tak mało prawosławia, chociaż wyznawcy prawosławia tutaj mieszkają. Podczas obu tegorocznych występów chóru OKTOICH w naszym mieście można było wyczuć bardzo dobry klimat i nastawienie do naszej wiary. To podczas takich spotkań dokładnie widać, jak jest potrzebna cerkiew w tym mieście. Dlatego po ostatnim występie chóru OKTOICH o. Grzegorz za zgodą i w porozumieniu, a nawet można chyba powiedzieć, że  za namową ks. Edwarda zwrócił się do wszystkich zebranych o wspieranie wszelkich inicjatyw związanych z działaniem na rzecz powstania Cerkwi w Kędzierzynie Koźlu, za modlitwę o to, za wspieranie duchowe mojego brata w wierze, jak określił to o. Grzegorz, pana Włodzimierza Jaroszuka, który już od dłuższego czasu bardzo jest zaangażowany w działania na rzecz popularyzacji wiary prawosławnej i powstania Cerkwi w Kędzierzynie Koźlu.
My wierni prawosławni bardzo dziękujemy Panu Bogu, że tak nas, zwykłych grzeszników miło ostatnio doświadcza, chórowi OKTOICH, że wnosi w nasze serca tyle prawosławia, tyle radości, bardzo dziękujemy księdzu Edwardowi Bogaczewiczowi za wszystkie dotychczas działania na rzecz naszej wiary.
Wszystkim serdeczne Bóg zapłać!


Zdjęcia do artykułu wykonał Dawid Tkacz.
Joomla templates by a4joomla